Cukrovka 2. typu v kostce

Rychle, stručně a přehledně, tedy „v kostce“ jak se projevuje, diagnostikuje a léčí cukrovka 2. typu, co je její příčinou a jaké zdravotní komplikace hrozí do budoucna, pokud pacient nedodržuje vhodnou léčbu a životosprávu.

Diabetes mellitus 2. typu

Podstatou tohoto onemocnění je snížená citlivost tkání na inzulín související zejména s nadměrným množstvím tuku v těle. Organismus musí k udržení normálních hodnot glykémie produkovat stále větší množství inzulínu.

Ve chvíli, kdy je schopnost produkce inzulínu na maximální možné hranici, začne koncentrace glykózy narůstat a choroba se projeví. V prvních letech tohoto onemocnění jsou pacienti většinou léčeni „tabletkami“, v pozdějším období je však často nutná léčba inzulínem.

Věk nemocného: diabetes 2. typu se objevuje obvykle u starších lidí, začátek je na rozdíl od diabetu 1. typu často nenápadný a někdy se zjistí až při rozvoji diabetických komplikací.

Příznaky: vzhledem k tomu, že u diabetu 2. typu je nedostatek inzulínu částečný a nikoliv úplný, glykémie stoupá pomalu a tělo se vyšší hladině cukru přizpůsobuje. V důsledku toho se mohou projevit stejné příznaky jako u diabetu 1. typu, budou však méně intenzivní.

Rizikové faktory: nadváha, nedostatek pohybu, nevhodná dieta a stres, do určité míry dědičnost.

Diagnostika: stejná kritéria jako u diabetu 1. typu, tj. o diagnóze cukrovky svědčí přítomnost klinických příznaků a náhodná glykémie (hladina krevního cukru) vyšší než 11,1 mmol/l nebo následná hodnota glykémie ze žilního odběru nalačno vyšší než 7,0 mmol/l (stačí jedno stanovení) nebo chybění klinických projevů a nález glykémie v žilní krvi nalačno vyšší než 7,0 mmol/l po osmihodinovém lačnění – provádí se ranní odběr nalačno (třeba ověřit aspoň dvakrát) nebo nález hladiny krevního cukru za 2 hodiny při provedeném orálně glukózo – tolerančním testu (oGTT) nad 11,1 mmol/l.

Léčba: správnou diabetickou dietou a odpovídajícím fyzickým cvičením (tedy změnou životního stylu), léčba může rovněž zahrnovat léky (perorální antidiabetika – např. metformin, sulfonylurea, gliptiny atd.), které ovlivňují citlivost tkání na inzulín nebo zvyšují vylučování inzulínu.

Po určité době může dojít k selhání léčby dietou i tabletami a k dosažení uspokojivé kompenzace diabetu je nutná léčba inzulínem. I zde zůstává cílem léčby udržet cukr v krvi na přijatelné hladině a zabránit poškozování cév, které způsobuje zvýšená hodnota cukru v krvi.

Komplikace: podkladem komplikací je dlouhodobé nepříznivé působení zvýšené nebo vysoké glykémie na stěnu cév a nervů. V případě, kdy je poškozena stěna cévy, může dojít k zúžení či úplnému uzavření s trvalými následky jako je infarkt srdce, cévní mozková příhoda, porucha zraku, funkce ledvin nebo nervů, diabetická noha. Tyto změny jsou nevratné, lze jim však předcházet správnou léčbou cukrovky, udržováním doporučených hodnot glykémie.

Akutní komplikace: Hypoglykémie (pokles glykémie pod dolní hranici normálních hodnot, tj. pod 3,33 mmol/l; při hypoglykémii začíná váznout činnost mozku, dlouhodobější nebo těžší hypoglykémie může vést k bezvědomí a po jisté době i ke smrti; příznaky:

Zmatenost, závratě nebo malátnost, pocení, třes těla, hlad, bolest hlavy, rozostřené vidění, nervozita a strach; opatření: vypít ovocnou šťávu nebo jiný sladký nápoj,sníst kostku cukru nebo několik bonbónů, ne čokoládu) Hyperglykémie (při zvýšené hladině krevního cukru nad normální hodnotu – obvykle 5,6 mmol/l – ranní glykémie, nebo vyšší jak 11,1 mmol/l kdykoliv během dne); patří k prvotním příznakům diabetu; hladina krvi v cukru 15 mmol/l je tak jesným prvotním příznakem

příznaky: velká žízeň; vylučování velkého množství moči; ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti; slabost, ospalost; pocit na zvracení, zvracení, bolesti břicha, bolesti hlavy; pocit pálení v ústech; rychlý puls; zrudlá kůže; příčinou je nejčastěji: zanedbávání selfmonitoringu – chyby inzulínové léčby – nízké dávky, vynechávání injekcí, nebraní léků, chyby ve stravování – příliš mnoho sacharidů; nedostatek fyzické aktivity, průvodní nemoc – infekce, horečka, otrava jídlem, trauma, chirurgický zákrok; hyperglykémie je škodlivá, neboť vede k dehydrataci a ztrátě minerálů)

Ketoacidóza (příznaky ketoacidózy: glykémie vyšší než 13 mmol/l, přítomnost ketolátek v moči, acetonový zápach z úst, časté zvracení – nutný převoz do nemocnice; prevence: pravidelné vyšetřování glykémie, přesné a důsledné podávání inzulínu, dodržování dietního a pitného režimu).

Chronické komplikace: poškození až úplná ztráta zraku (diabetická retinopatie), trvalé a nevratné onemocnění ledvin (diabetická nefropatie), poškození nervů zejména na dolních končetinách, i v mozku, srdci, zažívacím ústrojí a jinde (diabetická neuropatie), cévní mozkové příhody čili mozkové mrtvice, ischemické choroby srdeční se srdečním infarktem, ischemické choroby dolních končetin.

Diabetická noha: nohy diabetika jsou ohroženy poruchami čití (vnímání), změnami na velkých a malých cévách a na kostech. Tyto poruchy se projevují jako silné pálení a svědění v klidu a v teple (např. pod pokrývkou). Ztráta citlivosti je zvláště nebezpečná.

Diabetik by měl o své nohy pravidelně pečovat: vyhýbat se poranění, ošetřovat každou vzniklou ránu, trhlinky, zarudnutí, kuří oka, mozoly, pravidelně nohy prohlížet v meziprstních prostorech a na chodidlech. Platí tyto zásady:

  • Denně si umývat nohy vlažnou mýdlovou vodou (kolem 30 stupňů C), ne déle než 5 minut.
  • Nohy dobře osušovat (prsty a meziprstní prostory).
  • Pečlivě stříhat nehty do rovna.
  • Denně měnit ponožky nebo punčochy (bavlněné nebo vlněné).
  • Nosit pevné a pohodlné boty nebo speciální diabetickou obuv. Prostor uvnitř bot kontrolovat rukou a odstranit případné ostré švy nebo vyčnívající ostré špičky.
  • Neběhat naboso (na pláži nebo zahradě).
  • Pečovat o pravidelný trénink na prokrvení – zkusit například jízdu na kole, stoj na špičkách nebo gymnastiku nohou.
  • Informovat ošetřujícího lékaře o všech poraněních nohou.
  • Po doporučení lékaře navštěvovat tzv. podiatrickou ambulanci (speciální péče o nohy).
  • Kontrolovat stav nohou pomocí zrcátka.

Diabetická dieta: není to žádná speciální dieta, je to ve skutečnosti racionální strava, kterou by měli konzumovat všichni (15 – 20 % energie v podobě bílkovin, 45 – 60 % energie v podobě sacharidů – polysacharidy, ne jednoduché cukry, a 30 % v podobě tuků – po třetinách mastné kyseliny nasycené, monoenové a polyenové, potřebný je dostatečný obsah vlákniny – 25 g na 1000 kcal, omezení soli pod 7,5 g/den, dostatečný příjem minerálů, stopových prvků a vitaminů). Některá doporučení:

  • omezit všechny přímé cukry: nesladit cukrem ani medem, nekonzumovat sladké potraviny – recepty na dorty, zákusky, zmrzliny, sladká jídla (žemlovka, ovocný nákyp, ovocné knedlíky, palačinky, atd.), sušenky, bonbony, buchty, cukroví, čokoládu, sladké nápoje a džusy atd. 
  • nedoporučují se tučná a smažená jídla, tučná masa a uzeniny, bílé pečivo (housky, rohlík, veky), ani černé pečivo, zcela se vyhnout také sušenému ovoci, hroznovému vínu, švestkám a hruškám.
  • z alkoholických nápojů vynechat pivo a víno pít jen suché a maximálně do 2 dcl za den, destiláty by se pít vůbec neměly. Nezapomenout alkohol započítat do denního příjmu kalorií.
  • pečivo kupovat celozrnné nebo jíst obyčejný chléb.
  • maso jíst jen libové! S přílohami opatrně, když už knedlíky, tak maximálně 2 kusy, vhodnější je rýže, těstoviny, brambory.
  • zelenina je velmi vhodná, protože obsahuje vitamíny, stopové prvky, vlákninu a většinou žádné nebo minimální množství cukrů. Ze zeleniny omezit mrkev, hrášek, kukuřici. Ovoce jíst maximálně jeden kus za den, a to k dopolední svačině.
  • jídlo je vhodné upravovat do 4 – 6 malých porcí denně a večer jíst opravdu malou porci. Množství jídla volit dle toho, zda je tělesná hmotnost v normě, či je potřeba redukovat váhu a podle toho, kolik má člověk pohybu za den.
  • pro všechny diabetiky je vhodný a doporučovaný pohyb alespoň 30 minut denně, tak aby se zpotili, cokoliv je příjemné – svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole, atd. 85 – 90 % diabetiků 2. typu má nadváhu či trpí obezitou. Obezita je v příčinné souvislosti se vznikem a progresí diabetu 2. typu.
  • denně ujít 10 tisíc kroků.
  • tato dietní a režimová opatření nejsou NIČÍM nahraditelná.
  • konzumovat obecně potraviny s nízkým glykemickým indexem. Glykemický index je číslo, které udává schopnost sacharidové potravy zvýšit glykémii. Za základ, index 100, je zvolena glukóza, jejíž vstřebání do krve z potravy je nejrychlejší. Platí pravidlo, že čím nižší glykemický index, tím delší trávení, a tím pomalejší vstřebávání cukrů do krve, a tím menší výkyvy glykémie mezi jednotlivými jídly.

Na koho se obrátit při podezření na cukrovku 2. typu: na praktického (obvodního) lékaře.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang