Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Cukrovka začíná nenápadně

Cukrovka okolo nás
Publikováno: 2010-08-26 Přečteno: 5032 Vytisknout

Cukrovka je záludná tím, že nebolí. Relativně dlouho nám také nezpůsobuje žádné potíže. Když je způsobovat začne, bývá už zle. Může nás zabít i zmrzačit.

Zrychluje totiž proces aterosklerózy (kornatění cév). Hrozí nám pak infarkt a mrtvice, ale také selhání ledvin, poškození zraku a postupná ztráta citlivosti kůže v určitých oblastech (tzv. diabetická neuropatie). Nebo amputace nohou, na kterých dochází kvůli špatné výživě k chronickým zánětům tkání a k jejich odumírání (diabetická noha).

Typickým příznakem rozvinuté nemoci je žízeň a nadměrné močení, včetně močení nočního. Dalším příznakem může být únava, malátnost, nevýkonnost, podobně jako hubnutí při normální chuti k jídlu. Někdy u nemocného kolísá ostrost zraku. Zpočátku se ale choroba nijak výrazně neprojevuje.
Absurdní při tom je, že skoro všechny tyto komplikace cukrovky, tedy diabetu, bývají zbytečné. Stačí udržet pomocí diety nebo inzulínu krevní cukr v předepsané výši a nadbytečná kila na uzdě. 

Je třeba se však chovat racionálně. Řada lidí, u kterých se objeví příznaky nemoci, se bojí jít k lékaři ze strachu z nemoci, což jistě není dobře, protože včasné odhalení a okamžité správné léčení cukrovky je klíčové pro další život bez výše uvedených komplikací (viz také článek Hyperglykémie je nepřítel).

Kdo je více ohrožen?
Jsou lidé, u kterých je riziko vzniku cukrovky vyšší. Například u lidí, jejichž rodiče tato nemoc trápila nebo trápí. To znamená, že k ní mají vrozené dispozice. Záleží ovšem jen na nich, jestli je rozvinou nebo co nejvíc přibrzdí. Dalším rizikem pro vznik choroby bývá: vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, zvýšená glykemie, tedy hladina krevních cukrů, nadváha.

Naprostou většinu "cukrovkářů" tvoří diabetici druhého typu. U nich obvykle dochází k inzulínové rezistenci, tedy k necitlivosti tkání na inzulín. Ten pomáhá krevnímu cukru vstupovat do buněk. Je pro ně zdrojem energie. Cukr se pak hromadí v krvi, kde vyvolává řadu potíží.

Diagnóza krevním odběrem
Normální hodnota krevního cukru (tzv. glykemie) nalačno je 3,8 až 5,6 mmol/l. Za projev nemoci považují lékaři glykemii na lačno vyšší než 7,0 mmol/l. A kdykoliv během dne vyšší než 11,1 mmol/l. Existují ještě další vyšetření. V poslední době lékaři často zkoumají takzvaný glykovaný hemoglobin. Ten totiž ukazuje, jak jsme na tom byli s hladinou krevního cukru za poslední 2-3 měsíce. Zachytí ty pacienty, kteří měli ostatní měření na hranici normy, a cukr se jim nad ni vyhoupne v průběhu dne.

Většina lidí také neví, že jim zdravotní pojišťovny hradí vyšetření krevního cukru v rámci preventivní prohlídky u praktického(obvodního) lékaře, kterou by měli podstoupit ve svém vlastním zájmu jednou za dva roky. Na diabetes se totiž často přijde teprve až nálezem zvýšené glykémie.

Napsáno s využitím zdroje: Právo

 

 

 
Navigace: