Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Diabetik a chystané zvýšení DPH

Politika a legislativa
Publikováno: 2011-03-24 Přečteno: 3834 Vytisknout

Snad každý při nedávných tahanicích o výši DPH a případných výjimkách zaslechl, že kromě již proslavených brambor by se výjimka měla vztahovat i na diapotraviny. Lékaři i většina průměrně informovaných diabetiků jistě dávno vědí o diapotravinách to, o čem se před měsícem rozhodla politiky informovat (konkrétně ministra zdravotnictví Hegera a ministra financí Kalouska) Česká diabetologická společnost - ČDS (viz dále). Dnes jsou už výjimky z DPH sice mimo hru, přesto se k dopisu, který je v původním znění k dispozici na webu ČDS, vracíme, neboť zvýšení DPH, ač nebude tak výrazné, jak se původně navrhovalo, může ztížit situaci diabetiků, zejména těch více nemocných.

ČDS hned v úvodu svého otevřeného dopisu upozorňuje, že diabetici jsou u nás i ve světě školeni, aby si vybírali stravu z běžných potravin a vyhýbali se tzv. diabetickým koutkům v prodejnách (diabetická dieta je často nazývána racionální zdravou stravou s vyváženým poměrem všech živin, ne jen cukrů, kterou by vlastně měli dodržovat všichni z nás).

Navíc, jak se píše v dopise dále, již od vyhlášky č. 23/2001 Sb. a č 54/2004Sb by neměly být výrobky označovány jako diabetické a k rušení tohoto pojmu přistupují i další země Evropské unie. Přesto je tento pojem nadále zneužíván výrobci (a tzv. diabetické koutky kvetou vesele dál).

Dieta, kterou si diabetik z běžných potravin musí vybírat, je dražší (ano, zdravá strava je u nás bohužel většinou dražší než sladkosti nebo uzeniny, zvláště když toužíme po dobré kvalitě). Život diabetika bude tedy podle ČDS po zvýšení DPH výrazně nákladnější.

ČDS přichází s návrhy, jak zmírnit dopad vyšší DPH na diabetiky: zcela jistě je na místě nějaká daňová úleva těmto občanům. Za vhodnější a odborně správná řešení považuje ČDS např. tato opatření:

1. Uplatnění slevy na dani u diabetiků, které na rozdíl od preference určitých potravin nemůže být zneužíváno jinými občany.

2. Snížení DPH na pomůcky pro diabetiky - glukometry, diagnostické proužky, jehly, lancety, injekční stříkačky a další pomůcky. Toto snížení by se dotklo pouze těžších pacientů, kteří tyto pomůcky využívají. Tyto osoby jsou také zvýšením DPH nejvíce postiženi.

Vzhledem k tomu, že v ČR je téměř milion diagnostikovaných diabetiků, neměl by dopis ČDS, který je možné chápat především jako výzvu k diskusi, zapadnout. Zda se tak stane, nebo nestane, vás budeme informovat.

 
Navigace: