Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Babičko, dědo, vezměte si mne na prázdniny! Povídání o cukrovce nejen pro prarodiče a jejich vnoučata

Cukrovka okolo nás
Publikováno: 2012-02-08 Přečteno: 2967 Vytisknout

Právě vyšla půvabná a čtivá knížka o cukrovce 1. typu, která babičku a dědu srozumitelně seznámí se vším důležitým kolem cukrovky jejich vnoučat tak, aby se už neobávali pečovat o ně sami, třeba o prázdninách. Každý díl povídání je doplněn o veselou nebo napínavou pohádku, která zase pomůže malým diabetikům pochopit princip onemocnění a jeho léčby. A podle naší zkušenosti je knížka poutavým dobrodružstvím i pro zdravého kamaráda nebo sourozence diabetika.

Ostrovní království zlé královny (o slinivce a Langerhansových ostrůvcích), O kouzelném klíči (o působení inzulinu), O malém pirátovi (ketoacidóza), O vláčcích Rychlíčkovi a Loudáčkovi (rozdělení inzulinů a jejich působení), Strašidýlka a počítač (inzulinové režimy)...to je jen výběr z řady originálních pohádek, které doplňují čtení pro dospělé.

Témata na sebe v knížce logicky navazují, poznatky se "nabalují" takovým způsobem, abychom problematice cukrovky a její léčby porozuměli co nejlépe. Knížka je útlá, jak má praktický pomocník být, na zhruba 80ti stranách ale vysvětlí vše podstatné.

Anotace nakladatelství:

Babičko, dědo, vezměte si mne na prázdniny! Povídání o cukrovce nejen pro prarodiče a jejich vnoučata

Autor: MUDr. Helena Vávrová
Edice Lékař a pacient

Knížka si klade za cíl srozumitelnou formou informovat laiky o příčinách vzniku dětského diabetu 1. typu, jeho klinických projevech a způsobech léčby.
V úvodu každé kapitoly je čtenář obeznámen s hlavním tématem, poté následuje teoretická a praktická část, která je vždy proložena pohádkou doplněnou krásným obrázkem, a na závěr kapitoly jsou zopakovány nejpodstatnější informace pro zapamatování.
V jednotlivých kapitolách jsou vysvětleny etiopatogeneze a příznaky diabetu mellitu, význam inzulinu (jeho struktura, sekrece a účinky), druhy používaných inzulinů a jejich účinky, systém inzulinové léčby bazál-bolus. Další kapitoly jsou věnovány stravovacímu režimu diabetiků a fyzické aktivitě včetně praktických doporučení pro úpravu léčby při sportování. Zdůrazněn je význam selfmonitoringu glykemií, probrány jsou i otázky hypoglykemie, hyperglykemie a diabetické ketoacidózy - jejich příčiny, příznaky a možná řešení. Poslední kapitola přináší „slovníček diabetika" s vysvětlením odborných termínů a obecnou informaci o mimořádné situaci, kterou bývá přidružené akutní onemocnění.
Knížka je vhodná nejen pro prarodiče diabetiků, ale i pro rodiče a pedagogy, a zároveň i dětské a dospívající diabetiky.

ISBN 978-80-204-2583-6, formát A5, 140 × 200 mm, 92 stran, barevně, vazba brožovaná, doporučená cena 190 Kč

Knihu lze pohodlně objednat na www.medical-services.cz

 

 

 
Navigace: