Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Diagnostika diabetu u zubaře? Proč ne...

Cukrovka okolo nás
Publikováno: 2012-02-21 Přečteno: 3306 Vytisknout

Chodíte k zubaři (nebo aspoň když už to moc bolí)? Pak je možné, že v budoucnu od něho jako bonus k ošetření dostanete informaci: Pravděpodobně máte diabetes!

Lékaři vynalézavě hledají další a další způsoby, jak včas rozpoznat moderní "epidemii" lidstva, diabetes 2. typu, a zahájit tak včasnou léčbu. Je to chvályhodné úsilí, protože nerozpoznaný a pozdě léčený diabetes významně poškozuje zdraví, hendikepuje a zvyšuje riziko předčasné smrti. Dnes jím trpí celosvětově stamiliony lidí, což představuje stále méně únosnou finanční zátěž.

Na Newyorské univerzitě tak přišli s možností odebírat krevní vzorky pro stanovení hodnoty glykovaného hemoglobinu během zubařského výkonu, resp. při ošetřování zánětu parodontu. Zubní lékaři by se tak mohli aktivně zapojit do screeningu (vyhledávání) diabetu a jemu předcházejícího stadia, které se projevuje porušenou tolerancí glukózy. Glykovaný hemoglobin je stále více ceněný ukazatel, který prozradí dlouhodobý stav cukru v krvi.

Podle odborníků lze glykovaný hemoglobin stanovit ze vzorku krve z ústní dutiny stejně dobře jako z kapilární krve odebrané z konečků prstů, což je běžnou praxí. Na NYU College of Dentistry provedli srovnávací měření u 75 pacientů, kterým byl na tomto pracovišti ošetřován parodont. Glykovaný hemoglobin naměřený v ústním vzorku krve korespondoval s hodnotou u vzorku z prstu.

Podle doktorky Shiely Strauss (Statistics and Data Management Core for NYU's Colleges of Nursing and Dentistry) lze ve světle těchto informací návštěvu zubaře vnímat jako vhodnou příležitost k provedení úvodního diabetického screeningu. Navíc, pro některé pacienty může být odebrání vzorku krve při už beztak krvavém zubařském výkonu přijatelnější než odběr z prstu. Krom toho, zubařské ošetření naštěstí často probíhá v lokální anestezii...

Tým doktorky Strauss po jednoleté přípravě vyvinul speciální „kit" (sadu) pro zubní lékaře a dentální hygienisty určený k odběru krve z prstu, který byl posléze adaptován na odběr nejen z prstu, ale i z ústní dutiny. I v tomto případě postačí získat jednu kapku krve, která může být vyhodnocena přímo na místě nebo zaslána do laboratoře. V blízkém budoucnu by mohlo být možné v zubařském křesle zjišťovat také další tělesná onemocnění.

Dr. Strauss v současné době plánuje další vědecký výzkum metody screeningu diabetu z krve v ústní dutině a bude se snažit rozšířit tuto metodu do praxe. Amerika je zkrátka zemí neomezených možností.

Zdroj: diabetesincontrol.com

 

 
Navigace: