Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Pro nové cukrovkáře možná nebudou moderní léky, varují lékaři

Cukrovka okolo nás
Publikováno: 2012-03-09 Přečteno: 4097 Vytisknout

Lidé, kterým bude nově diagnostikována cukrovka, možná kvůli úsporám zdravotních pojišťoven nebudou moci dostat moderní léky. Podle lékařů se problém týká léčiv, které pacienty udrží v tak dobrém stavu, že nemusejí brát inzulín. Ročně lékaři diabetes odhalí u 50 tisíc Čechů.

Roční léčba cukrovky a jejích komplikací stojí pojišťovny pro jednoho pacienta 25 852 korun, za rok je to pro celé Česko 20 miliard.

Prezident diabetologické asociace Milan Kvapil, který vede interní kliniku v pražské Fakultní nemocnici Motol, připomněl, že česká diabetologie dosahuje výborných výsledků díky fungujícímu systému diabetologických ordinací. "V tuto chvíli ale při různých pohybech ve zdravotnictví hrozí, že co zdánlivě bylo vydobyto a je samozřejmostí, se opustí," varoval.

K nedostatku peněz pro nové pacienty uvedl, že v posledních třech až pěti letech přichází nová léčba, která je dražší, ale také účinnější a bezpečnější, a přibývá pacientů. Limity pojišťoven vycházejí z počtu pacientů v roce 2010, nezohledňují tedy nárůst za dva poslední roky ani příliv moderních a dražších léků.

"Z toho vyplývá, že nejkvalitnější a nejlepší léčba, která je v tuto chvíli standardem, se nemusí dostat všem nemocným, kteří ji potřebují," řekl. Diabetologická společnost o tomto riziku s pojišťovnami opakovaně jednala. "Byli jsme uklidněni, že určitě dojde ke změně. Věřím tomu, že v dalších jednáních dojdeme do situace, která bude k pacientům velice vstřícná," uvedl Kvapil. Je potřeba zabránit dlouhodobým komplikacím

"Náklady na léčbu cukrovky tvoří téměř deset procent celkových nákladů na zdravotní péči, přitom většina jich jde na léčbu komplikací," řekl ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku Tomáš Doležal. Podle něj nedosahuje téměř polovina léčených diabetiků stavu, kdy je hladina cukru v krvi normální. Následné komplikace pak léčbu prodražují.

Jedinou cestou, jak dostat cukrovku ekonomicky pod kontrolu, je podle Doležala investovat do léčby v časných stadiích a tím zabránit dlouhodobým komplikacím. "Pokud budeme šetřit na prevenci, časné diagnostice a léčbě diabetu, nebude za 15 až 20 let možné tuto diagnózu z prostředků solidárního zdravotního pojištění zaplatit," varoval.

Nové léky založené na inkretinech, tedy hormonech produkovaných ve střevech, podle profesora Milana Kvapila výrazně snižují riziko náhlého poklesu hladiny cukru v krvi a pacienti po nich ani nepřibírají. "Nejnovější údaje naznačují i to, že snižují riziko cévních komplikací," dodal. Podle něj by právě tyto léky měly být upřednostňovány v léčbě diabetiků druhého typu, tedy těch, kteří se k nemoci "dopracovali" nezdravým životním stylem.

V roce 2010 se v Česku s cukrovkou léčilo 806 tisíc pacientů. Na 1 tisíc obyvatel tak v přepočtu připadá 77 diabetiků. Počet registrovaných diabetiků přitom každoročně roste. V roce 2010 klesl počet lidí léčených pouze dietou (170 tisíc). Naopak počet pacientů léčených léky vzrostl. Přibylo také případů chronických diabetických komplikací (téměř 230 tisíc).

Včasné zahájení léčby je podle Kvapila pro diabetiky klíčové. Nemoc jinak rychle postupuje a zvyšuje riziko mrtvice.

Zdroj: idnes.cz

 
Navigace: