Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Expedice Machu-Picchu: I s diabetem 1. typu lze žít naplno

Příběhy
Publikováno: 2014-10-01 Přečteno: 2510 Vytisknout

Skupina mladých diabetiků v létě 2013 vystoupila na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky, a projekt byl natolik úspěšný, že letos v červenci pokračoval expedicí na Machu-Picchu ležící v jihoamerických Andách v nadmořské výšce téměř 5000 metrů. Jak se dal náročný trek zvládnout s diabetem? Podívejte se na video z výpravy!

Diabetes 1. typu propuká nejčastěji v dětství a stává se tak společníkem na celý život. Jeho incidence ve světě bohužel stále stoupá, odhaduje se, že diabetes 1. typu je někomu diagnostikován každých deset minut. 

Nadace World Diabetes Tour Association se snaží mladým pacientům dokázat, že i s diabetem mohou žít aktivní život bez fyzických omezení. "Ikdyž je život často velmi těžký, můžete ovlivnit svou vlastní mysl a to, co do ní vpustíte -třeba právě myšlenku, že všechno je možné, když chcete," je přesvědčena Francouzka Delphine, zakladatelka nadace. 

Skupina mladých diabetiků tak v létě 2013 vystoupila na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky, a projekt byl natolik úspěšný, že letos v červenci pokračoval expedicí na Machu-Picchu, bájné sídlo starých Inků v peruánských Andách. Machu-Picchu ležící v nadmořské výšce téměř 5000 metrů je atraktivním cílem a zároveň jedním z nejnáročnějších treků, které nabízí jižní Amerika. 

"Největší výzvou výpravy byla kompenzace glykemické variability a prevence glykémie. U pacientů s inzulinovými pumpami jsme snižovali bazální dávku inzulinu nebo jsme pumpu úplně vypnuli. Pacienti na inzulinových perech si snížili dávky inzulinu a museli mít stále po ruce svačiny s obsahem rychle působících sacharidů U všech jsme dbali na stravu složenou z proteinů a s nízkým glykemickým indexem," vysvětlil lékař výpravy. Naštěstí se expedice obešla bez vážnějších zdravotních problémů a všichni v pořádku dosáhli cíle.

"Než mi lékaři ve dvanácti letech diagnostikovali diabetes, žil jsem velmi pasivně. Diabetes to změnil k lepšímu," nahlíží nemoc z té pozitivní stránky Eshaan z Indie. Kanaďan Peter s ním souhlasí: "Diabetes mne naučil disciplíně a organizaci. Jsem teď mnohem aktivnější v péči o vlastní zdraví. Tato diagnóza byla to nejlepší, co mne mohlo potkat." 

Chcete expedici vidět na vlastní oči? Video najdete ZDE.

Video z expedice na Kilimandžáro najdete ZDE. 

Nadaci World Diabetes Tour Association dlouhodobě podporuje farmaceutická společnost Sanofi, výrobce inzulinů, inzlinových per a dalších léků pro pacienty s diabetem. 

 
Navigace: