Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Co bychom měli vědět o hypertenzi?

Cukrovka okolo nás
Publikováno: 2015-02-16 Přečteno: 4770 Vytisknout

Arteriální hypertenze je choroba charakterizovaná zvýšením krevního tlaku v tepnách nad určitou hranici. Stejně jako cukrovka většinou nemá žádné příznaky a člověk se necítí být nemocný. V neviditelnosti těchto obou onemocnění – vysokého krevního tlaku a cukrovky - je záludnost a  zákeřnost.

Zkuste si vzpomenout na tlak, který cítíte na paži při měření krevního tlaku: podobná síla tlačí na vaše cévy při každém srdečním stahu. Obě dvě choroby jsou nevyléčitelné a pokud je máte, budou vás provázet již po celý život. Arteriální hypertenzi a cukrovku je přesto nutné léčit, jinak obě choroby povedou k závažným zdravotním komplikacím. To, zda skutečně trpíte vysokým krevním tlakem, musí posoudit lékař.

Jaké jsou rizikové faktory?

Ovlivnitelné:

Existují rizikové faktory, které můžete ovlivnit -  životní styl, životospráva, množství a složení stravy, vaše tělesná hmotnost (nadváha či obezita), kouření, fyzická aktivita, stres atd.

Neovlivnitelné:

S těmito faktory nemůžeme nic udělat, ať chceme nebo nechceme. Je to náš věk, pohlaví (muži jsou více ohroženi než ženy) a genetická zátěž, tedy to, co si neseme v genetické informaci po předcích. 

Zůstává ale mnoho významných faktorů, které ovlivnit můžeme !

Jak si správně měřit krevní tlak?        

Dodržování zásad správného měření krevního tlaku má podstatný vliv na hodnoty, které naměříme. Krevní tlak měřte vsedě, v klidu, alespoň 15 minut před měřením neprovádějte jakoukoliv fyzickou aktivitu, paži mějte v úrovni srdce – nejlepší je položit ji na desku stolu. Pořiďte si tlakoměr s manžetou na paži, nikoliv na zápěstí. Při měření nemluvte a nehýbejte se. Krevní tlak změřte třikrát za sebou a zaznamenejte si zjištěné hodnoty. Měření provádějte nejen ráno, ale i odpoledne či večer. Všechny zaznamenané hodnoty zkonzultujte se svým lékařem. 

Jaké hodnoty jste naměřili?

 

Krevní tlak

Systolický [mmHg]

„horní“

Diastolický [mmHg]

„spodní“

Ideální hodnoty

120

80

Normotenze

140 a méně

90 a méně

Mírná hypertenze

140 – 179

90 – 104

Středně těžká hypertenze

180 – 199

105 – 114

Těžká či závažná  hypertenze

200 a víc

115 a víc

Izolovaná systolická hypertenze

160 a víc

89 a méně

 

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?

V České republice trpí vysokým krevním tlakem více něž 40 % dospělých osob. Bohužel polovina z nich o tom neví, protože jak jsem již uvedla, tato choroba nemusí zprvu způsobovat žádné obtíže. Současně platí, že i část pacientů, kteří jsou léčeni, nedosahují hodnot normálního krevního tlaku. Nejlepší je vyšetřit pacienta tak, že  dostane v ordinaci přístroj, se kterým odejde domů a který snímá po dobu 24 hodin krevní tlak v určitých intervalech. Jedná se o tzv. čtyřiadvacetihodinové monitorování krevního tlaku. Lékař potom záznam vyhodnotí a může dobře určit, zda máte diagnózu hypertenze nebo zda jste správně léčeni.

Hypertenze je velmi časté a ve svých důsledcích závažné onemocnění, proto je důležité ho léčit. Prvními, neurčitými projevy hypertenze může být bolest hlavy, únava, porucha spánku. Druhé stadium je již charakterizováno aterosklerotickými změnami na tepnách. V třetím stadiu jsou jednotlivé orgány, např. srdce, ledviny nebo oko výrazně poškozeny a dochází k jejich zhoršené funkci, prohlubuje se poškození tepen aterosklerózou. Často se zhorší prokrvování nohou, hrozí také mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. Ještě větší riziko komplikací mají osoby, které současně trpí cukrovkou.

 

Co můžu udělat já?

1. Užívejte léky na snížení krevního tlaku jak vám předepsal lékař, tedy pravidelně, rozhodně si neupravujte léčbu či dávkování sami. Vždy se poraďte se svým lékařem, pokud některý lék netolerujete nebo máte jiné komplikace s užíváním léčby. Pokud jste měli vysoký tlak neléčený určitou dobu, nemusíte se po zahájení léčby cítit v prvních dnech dobře, protože Váš organismus byl “nastaven” na jiné hodnoty a vy můžete vnímat snížení jako ne zcela příjemné, můžete se cítit „ospale“,“ unaveně“, „bez energie“. Překonejte toto úvodní období několika dnů (pět až čtrnáct), nižší tlak nepoškodí vaše cévy a orgány, a to je rozhodující.

2. Dodržuje naplánované kontroly u lékaře jak jsou vám doporučovány. Nepodceňujte „neviditelnost“ choroby, ať již cukrovky nebo hypertenze!  Zrovna minulý týden naši ambulanci navštívil pacient, který u nás byl naposledy před čtrnácti lety dvakrát na prohlídce a pak usoudil, že není potřeba být sledován. Nyní přišel s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou krevního cukru, s poškozením dolní končetiny, což ani necítil, protože má zničené cévy i nervy. Musel si začít aplikovat inzulín čtyřikrát denně, užívat léky na snížení krevního tlaku, a to mu je teprve šedesát let. Budeme  rádi, když mu končetinu zachráníme před amputací. Kdyby těch čtrnáct let chodil pravidelně na plánované kontroly a dodržoval, co mu doporučujeme, dnes by neměl těžké komplikace cukrovky a hypertenze.

3. Jestliže navštěvujete více lékařů - specialistů, dodržujte jejich doporučení. Vaše tělo funguje jako jeden celek, vše je propojeno. Pokud máte více chorob, užívejte léky jak Vám je doporučováno, pokud máte nějaké nežádoucí či vedlejší účinky, promluvte si o nich se svými lékaři. Noste u sebe seznam všech léků, které užíváte, nejlépe i s dávkováním.

4. Jezte chutně a zdravě, pestrou stravu, s omezením  sladkostí a vynecháním sladkých nápojů. Omezte alkoholické nápoje – patří do nich i pivo! (jedno velké pivo představuje 10 -15 kostek cukru, dejte si je před sebe za každý půllitr, ať vidíte to obrovské množství cukrů), nepřejídejte se, pijte dostatek  tekutin (samozřejmě nealkoholických), jezte hodně zeleniny a nejvíce jednu porci ovoce za den. Jezte nejlépe pravidelně vyvarujte se tučných a smažených potravin i uzenin, do jídelníčku zařaďte libové maso a ryby.

5. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, snažte se zhubnout, ale ne více než 5 % z počáteční váhy, a netloustnout, udržet si hmotnost, na kterou jste zhubli. Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, zatěžujete více vaše cévy a srdce. Pokud zhubnete, snížíte nároky na srdečně-cévní soustavu. Zkuste si vzít batoh se zátěží, kterou  jste zhubli a uvidíte, jak se vám uleví, až závaží odložíte.

6. Pokud kouříte, omezte to nebo lépe úplně přestaňte. Zabráníte poškozování cév a srdce. Je prokázáno, že kouření zvyšuje riziko vzniku nádorů, cévní mozkové příhody či srdečního infarktu.

7. Pravidelně se aktivně pohybujte, sportujte. Nejpřirozenější je chůze, to může každý! Výborné je, když se Vám daří být aktivní pravidelně. Pokud Vás baví jakákoliv jiná pohybová aktivita, věňujte se tomu.

8. Jídlo nejprve ochutnejte, snažte se nepřisolovat ani nepřesolovat.

9. Hypertenze se řadí mezi civilizační choroby,  zcela jistě má tedy na tuto chorobu vliv váš životní styl, vaše nálada: snižte stres, naopak si dopřejte příjemné zážitky a každý den udělejte alespoň jednu příjemnou věc sami pro sebe. Vytvořte pohodu a udělejte si na sebe čas (koupel, procházka, oblíbená knížka, blog, souznění s blízkou osobou, někoho obdarujte, naučte se mít se rádi takoví, jací jste). 

10. Změňte životní styl nebo alespoň něco z něho, co můžete. Naopak se netrapte věcmi, které nemůžete změnit.
Navigace: