Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Pacienti s diabetem berou technologie do svých rukou

Nová léčba
Publikováno: 2018-06-11 Přečteno: 1133 Vytisknout

Již před 50 lety se psalo v běžném tisku, že lék na diabetes 1. typu je za dveřmi. Podobné zprávy se píší stále. Spíše než biologická léčba se však dnes zdá blíže praktickému uplatnění léčba technologická. Více než 20 oficiálních projektů tzv. umělé slinivky testuje, zda chytrý algoritmus dokáže kompenzovat glykémie lépe než člověk.   

Věnována tomu byla i část odborného programu na letošních Diabetologických dnech v Luhačovicích. Zaměřila se však nejen na oficiální studie, ale především na  samotnými pacienty vytvořené systémy umělé slinivky. Pacienti či rodiče pacientů s diabetem před několika lety zahájili kampaň #Wearenotwaiting a začali vyvíjet umělou slinivku sami. Prvním krokem byl pasivní přesnos dat cloudovým úložištěm přes platformu Nightscout. Druhým krokem bylo naprogramování algoritmů, které samostatně upravují dávku inzulinu. K tomu bylo potřeba tzv. hacknout zdravotnické prostředky - senzory, inzulinové pumpy. Dnes je prolomeno již několik pump - starší modely pump Medtronic, pumpy Accu Chek Combo a Insight a pumpa Dana. 

Ing. M. Kozák ve své přednášce v Luhačovicích ukázal, jak pacientské algoritmy (t.č. existují tři - OpenAPS, AndroidAPS a Loop) pomáhají dětem i dospělým s diabetem 1. typu normalizovat glykemie. Ano, tyto algoritmy dokáží u vysoce motivovaných a erudovaných pacientů normalizovat glykemie a udržet pacienty v normoglykemii více než 80 % času. To s pomocí dnes oficiálně dostupných technologií nedokáže drtivá většina pacientů s diabetem 1. typu. 

Pacientské úpravy však nejsou bez rizika. Symposium společnosti Medtronic bylo v Luhačovicích věnováno testování a ochraně zdravotnických technologií, které přicházejí na evropský trh. Pacienti by měli být informováni o tom, že používají-li technologie hrazené zdravotními pojišťovnami (senzory, inzulinové pumpy) způsobem, který je v rozporu s určením výrobce, nevztahuje se na ně záruka udaná výrobcem. Jak tato klauzule bude vypadat v praxi, zatím není zřejmé. Zda toto ovlivní reklamace vadných senzorů, rozbité pumpy, či zda budou výrobci těchto technologií ignorovat pacientské úpravy a svůj nárok na odstoupení od záruky neuplatní. V jiných zemích (Velká Británie, USA) se o pacientských úpravách také živě diskutuje, ovšem konkrétní závěry zatím nebyly postulovány. 

Jisté však je, že pacientské technologie i přes svá rizika zažívají boom, lékaři se s nimi budou stále častěji setkávat a nelze před nimi zavírat oči. Dle předsedy symposia prof. MUDr. Zdeňka Šumníka, Ph.D. jsou pacienti léčení těmito systémy velice spokojeni a nebyly zatím zaznamenány žádné závažné komplikace jejich použití.

Zdroj: www.dm2t.cz, autor: MUDr. Klára Picková
Navigace: