Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Příběh paní Ladislavy, pacientky s diabetem 2. typu

Příběhy
Publikováno: 2018-10-30 Přečteno: 873 Vytisknout

Velké zdravotní problémy nastartovala 68leté paní Ladislavě menopauza. Ta začala v 50 letech a proběhla bez jakýchkoliv problémů, bez návalů, změn psychiky. 

 

V 52 letech však byl paní Ladislavě diagnostikován velmi agresivní karcinom pravého prsu. Ihned podstoupila operaci v nemocnici Na Homolce, následně pětiměsíční chemoterapii a nakonec 30 dávek ozáření. Rakovinou ale onemocnění, která paní Ladislavu postihla neskončila. V 53 letech prodělala velmi silný infarkt myokardu zadní srdeční stěny, v IKEMU jí byly implantovány 3 stenty. V 54 letech dostala pásový opar, který pokrýval téměř celá záda, šíji, levý prs a polovinu břicha. Celoživotně navíc trpí mnohočetnými alergiemi, několikrát prodělala anafylaktický šok.

V 58 letech zjistila kardioložka paní Ladislavě velmi vysokou hladinu cukru v krvi a poslala ji na diabetologii k profesoru Kvapilovi. Ten léčbu její cukrovky ladil s ohledem na všechna onemocnění, kterými trpí, a možné zdravotní komplikace. Přesto se stále bránila píchání inzulínu, což jí pan profesor dlouho doporučoval. Když se ale hladinu cukru zvedla velmi enormně, byla injekční léčba nevyhnutelná. Nyní využívá kombinovaného preparátu inzulín degludec a liraglutid. Je nadmíru spokojená, hodnoty dlouhého cukru klesly z výšin, které hrozily vážnými komplikacemi na hodnoty zdravého člověka, a to při zachování veselé mysli a normálního pracovního nasazení. Nežádoucí účinky nepozoruje.

Cukrovkou trpí i o šest let mladší sestra paní Ladislavy, měla ji její maminka i babička. Všechny ženy cukrovkou onemocněly po přechodu.

Přes všechny zdravotní útrapy je paní Ladislava velmi optimistický člověk. Je stále veselá, žije život naplno a užívá si důchod. Hodně čte, chodí alespoň čtyřikrát denně na procházky se svým pejskem, věnuje se vnoučatům a těší ji a nabíjí, že ji rodina stále potřebuje.

 
Navigace: