Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Dnes je Světový den diabetu!

Nová léčba
Publikováno: 2018-11-14 Přečteno: 478 Vytisknout

Diabetu v Česku v uplynulém roce podlehl každý 88. pacient, máme devátou nejvyšší úmrtnost v EU. Změřit hladinu cukru přitom trvá jen několik minut.

Máte diabetes. Jen v Evropě teď žije 66 milionů lidí, kteří tuto větu slyšeli od svého lékaře. Podle Mezinárodní federace pro cukrovku (IDF) může toto číslo do roku 2045 stoupnout na 81 milionů. Navíc, uváděný počet případů není ani zdaleka kompletní. IDF tvrdí, že více než třetina nemocných o své chorobě vůbec neví. Prvním krokem může být například bezplatný test ve vybraných lékárnách, takovou službu poskytuje např. síť BENU, kde vám během několika minut hladinu cukru v krvi změří a dají další doporučení. Vloni tuto službu v lékárnách BENU využilo 6 500 lidí, zvýšenou hladinu cukru v krvi měl každý sedmý testovaný.

Data Mezinárodní federace pro cukrovku (IDF) jsou neúprosná. Jen v Evropě v roce 2017 padlo na léčbu lidí starších 18 let s diagnostikovaným diabetem a nemocí s ním spojených 207 miliard dolarů (což jsou přibližně tři roční státní rozpočty Česka). Ani tato astronomická suma ale nedokázala v Evropě zabránit loňským bezmála 700 tisícům úmrtí spojených s cukrovkou (podle IDF šlo o 693 351 úmrtí). V Česku podle IDF vloni zemřelo kvůli diabetu nebo nemocem na něj navázaných 9 542 lidí. Při počtu 835 528 diagnostikovaných případů to znamená, že cukrovce nebo komplikacím, které způsobuje, podlehl v roce 2017 v tuzemsku každý 88. pacient.
To statisticky Českou republiku řadí v rámci zemí Evropské unie mezi ty s nejvyšší úmrtností. Smutné prvenství v těchto číslech mezi členskými státy unie drží Bulharsko, kde vloni zemřel každý 51. pacient s cukrovkou. Nejlépe je na tom naopak Kypr, kde nemoc způsobila smrt každého 185. pacienta. V Česku se za léčbu 
jednoho pacienta s diabetem ročně podle IDF vydá necelých 1763 dolarů (což je bezmála 40 tisíc korun), v rámci zemí EU nejvíce do pacientů s touto nemocí investuje Lucembursko a to přes 11 300 dolarů (přes čtvrt milionu korun). Na druhém konci této statistiky je s necelými 680 dolary (přibližně 15 300 korunami) Rumunsko. 

Klíčová je prevence a včasné odhalení nemoci 

9 z 10 lidí s diagnostikovaným diabetem trpí cukrovkou druhého typu, které se dá v drtivé většině předejít změnou životního stylu. Nejčastější příčinou vzniku tohoto onemocnění je totiž obezita. Riziko nemoci se dá navíc odhalit ještě před tím, než vůbec propukne. Fáze takzvaného prediabetu, tedy období, kdy hladinu cukru v krvi již ukazuje na problém, ale nemoc samotná ještě nepropukla, může trvat i třeba deset let. A pokud se podaří odhalit riziko již v tomto období, je při spolupráci pacienta velká šance, že se nemoc nakonec vůbec neprojeví. A právě k včasnému záchytu slouží testy na hladinu cukru v krvi. Ideální je chodit na pravidelné a pojišťovnami hrazené preventivní prohlídky k praktickému lékaři, ale využít lze i již zmíněné služby lékáren. Pokud je lékárně zachycena hodnota cukru v krvi, která by mohla znamenat problém- tedy třeba počátky diabetu, je dotyčnému doporučeno navštívit svého praktického lékaře a absolvovat podrobnější vyšetření. 

 

 

 
Navigace: