Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Čeští diabetici se dočkali systému FreeStyle Libre

Nová léčba
Publikováno: 2018-12-12 Přečteno: 2123 Vytisknout

V polovině října vstoupila na český trh přelomová technologie, která usnadňuje měření koncentrace glukózy více než jednomu milionu pacientů s cukrovkou v 44 zemích světa. Částečnou nebo úplnou úhradu za systém lze uplatnit v 32 zemích včetně Francie, Německa, Japonska, Velké Británie, USA a nyní i v České republice. Unikátní systém FreeStyle Libre v roce 2014 představila americká společnost Abbott v rámci divize Abbott Diabetes Care.

 

Systém jim nabízí zcela nový bezbolestný způsob, jak kontrolovat hodnotu koncentrace glukózy. Není nutné ho kalibrovat a při jednotlivých měřeních se pacient nemusí píchat do prstu. Hodnota koncentrace glukózy se totiž neodečítá z krve, ale z mezibuněčné tekutiny. K tomu stačí do podkoží na paži zavést senzor, který na místě zůstane 14 dní. Pak se jednoduše vymění za nový.

Jak FreeStyle Libre funguje

Lehký, voděodolný senzor o velikosti cca padesátikoruny během celého dne automaticky zaznamenává koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině. Potřebné údaje pacient zjistí pomocí čtečky, kterou k senzoru přiloží ze vzdálenosti do čtyř centimetrů. Měření může provádět kdekoli, kdykoli a jak často potřebuje, a to i přes oblečení.

Měření je tak mimořádně rychlé, snadné a nevyžaduje zvláštní přípravu. Po naskenování se na displeji čtečky objeví nejen informace o aktuální koncentraci cukru, ale také šipka trendu, která ukazuje, kterým směrem se hodnota koncentrace glukózy pohybuje (zda stoupá, nebo klesá), a přehled za posledních osm hodin. 

Další výhody

Základní informace na čtečce doplňuje řada dalších užitečných funkcí. Pacient může například sledovat změny v hodnotách glukózy během typického dne a sledovat dlouhodobé trendy. Zjistí také procento času, kdy se hodnoty koncentrace glukózy pohybovaly v rámci stanoveného rozmezí, kdy byly vyšší a kdy nižší. Zvlášť se zaznamenávají i případy, kdy byla hodnota koncentrace glukózy velmi nízká, tedy nižší než 3,9 mmol/l, a to nejméně po dobu patnácti minut.

Pacient si také může zapisovat poznámky o jídle, fyzické aktivitě a inzulinové terapii. Dlouhodobě tak má možnost sledovat, jak jednotlivé faktory ovlivňují hladinu glukózy. Snáze pak může spolu s lékařem provádět informovaná rozhodnutí o léčbě a případných úpravách režimu a životního stylu.

Klinické testy prokázaly, že – oproti testování z krve – dokáže FreeStyle Libre u lidí s cukrovkou 1. typu redukovat hypoglykémii až o 38 %, v noci pak až o 40 %. Glukometr pak slouží jako doplněk. Na řadu přichází ve chvílích, kdy se hladina cukru mění velmi prudce, při počínající hypo- nebo hyperglykémii nebo v případech, kdy má pacient jakékoliv pochybnosti o naměřených hodnotách. 

 Jak systém získat

FreeStyle Libre u nás prozatím dočasně mohou získat pacienti s cukrovkou 1. typu, a to na základě platného poukazu na léčebnou pomůcku, který jim vystaví lékař. Čtečku i senzor mohou zakoupit prostřednictvím webu www.freestylelibre.cz.

Kromě online objednávky je také potřeba zaslat dvakrát podepsaný poukaz a ústřižek s vyplněnými kontaktními informacemi. Pacient je zasílá poštou v předplacené obálce. Vše potřebné získá u svého ošetřujícího lékaře. Žádost o úhradu FreeStyle Libre lze aktuálně uplatnit u Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a dalších zdravotních pojišťoven. Ceny a výše úhrad se různí v závislosti na pojišťovně, u VZP je také rozhodující věk pacienta.

 

 

 
Navigace: