Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Vše, co potřebujete vědět o metforminu

Nová léčba
Publikováno: 2019-02-25 Přečteno: 4346 Vytisknout

Začínáte s léčbou antidiabetikem metforminem? Článek vám poradí, jak metformin funguje, nebo jak se vyrovnat s nežádoucími účinky či „falešnou“ hypoglykemií.

 

Metformin je dlouho používaný lék proti diabetu a lékaři i pacienti s ním mají mnoho zkušeností. Evropští i američtí diabetologové se shodli na tom, že metformin je díky svým vlastnostem (je účinný, bezpečný a dostupný) lékem první volby. To znamená, že je základem léčby diabetu a podle výsledků této léčby jsou k metforminu přidávány dle doporučení lékaře další léky do kombinace. Metformin má i tu výhodu, že pacienti po něm nepřibývají na váze a je celkově šetrný k organismu. 

Účinek metforminu na hladinu cukru v krvi (glykemii), který se podává v tabletkách v několika různých dávkách, nenastupuje ihned, ale rozvíjí se během čtyř-pěti dnů od začátku podávání. 

Metformin je účinná látka, která se na českém trhu prodává pod různými obchodními názvy, jde však o stále tentýž lék. Metformin funguje tak, že snižuje výrobu glukózy v játrech. Jinými slovy, nezvyšuje hladiny hormonu inzulinu v organismu, ale snižuje množství cukru, které tělo samo vyrábí a které přijímá z potravy . Dále metformin zvyšuje citlivost organismu k působení jeho vlastního inzulinu, a tak následně dochází k poklesu hladiny cukru v krvi. 

Účinek metforminu je posilován pravidelnou tělesnou aktivitou a zdravým jídelníčkem.

U některých pacientů může metformin vyvolávat nežádoucí účinky, ty však bývají zpravidla mírné a bývají spojené se začátkem léčby nebo s vysokými dávkami metforminu. Jedná se o nevolnost s pocity na zvracení, bolest žaludku, plynatost nebo průjem. Pokud nemocný potřebuje užívat vyšší dávky, lze nevolnostem předejít postupným navyšováním dávek metforminu, aby si tělo na lék lépe zvyklo. Malé dávky na začátek jsou 500 mg jednou denně, ty mohou být během několika týdnů navýšeny až na trojnásobek. 

Někteří pacienti mají zkušenost, že příznaky nevolnosti u nich souvisely s množstvím sacharidů, které měli ve stravě. „Když jsem postupně snížil sacharidy na 30-50 gramů denně, všechny příznaky žaludeční nevolnosti po metforminu u mě zmizely,“ říká například pětapadesátiletý David, kterému byl diabetes 2. typu diagnostikován loni v létě. Řešením může být také metformin ve speciální lékové formě ER, kdy se účinná látka uvolňuje postupně.  

Závažnější nežádoucí účinky jsou vzácné, může jít o tzv. laktátovou acidózu, způsobenou hromaděním metforminu v krvi v důsledku akutního nebo chronického zhoršení funkce ledvin. Metformin může také přispívat k hypoglykemiím, především ale u pacientů, kteří současně užívají léky jako je sulfonylurea nebo si píchají inzulin (ev. vypijí jednorázově větší množství alkoholu). 

Dlouhodobé užívání metforminu může bránit vstřebávání vitaminu B12 a vést tak k „chudokrevnosti.“ Pokud k tomu dojde, může lékař doporučit užívání vitaminu B12 na doplnění jeho hladin v organismu. 

Během začátku léčby metfominem může dojít ke stavu zvaném „falešná hypo“. Jde o reakci organismu na pokles glykemie k normálním hodnotám po dlouhé době vysokých hodnot (hyperglykemií). Tento pokles může být vyvolán léčbou antidiabetiky (např. metforminem) nebo dietou s omezením cukrů nebo kombinací obojího. Tělo na změnu reaguje tak, jako kdyby se dostalo do hypoglykemie (hodnoty 1,8 mmol/l a méně). Každý člověk na pokles cukru v krvi pod normální hodnoty reaguje vlastním způsobem, často jde o podrážděnost, únavu, třas, závratě, ale může se objevit i pocit na zvracení nebo pocit velkého hladu. Jak v této situaci postupovat? Změřit si glykemii. Pokud glukometr ukazuje hodnoty glykemie vyšší (např. 2,5 mmol/l), není nutné užít cukr nebo stravu bohatou na rychlé cukry ani vysadit metformin. „Mně se při falešné hypoglykemii osvědčila sklenice vody a ořechy, které jsou bohaté na sodík a nemají mnoho cukrů,“ doporučuje diabetik David. 

„Skutečná“ hypoglykemie je každopádně zdraví i život potenciálně ohrožující stav, proto je třeba pravidelně kontrolovat glykemii (zvláště při současné léčbě inzulinem) a nepodceňovat neobvyklé příznaky, které by mohly svědčit pro nedostatek cukru v krvi. 

Metformin není jen účinným a bezpečným antidiabetikem, tedy lékem na léčbu diabetu, ale léta jeho užívání v klinické praxi a klinické studie ukazují, že má i další pozitivní účinky na lidský organismus - je možné, že snižuje riziko některých druhů nádorů, snižuje hmotnost a riziko onemocnění srdce a cév u diabetiků. Metformin je účinný také v léčbě těhotenského diabetu nebo syndromu polycystyckých vaječníků a dokáže oddálit nástup diabetu u osob, kteří jsou ve fázi tzv. pre-diabetu, tedy kdy se již k propuknutí diabetu pozvolna schyluje. 

 

Podle: Diatribe.org
Navigace: