Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Obsahuje vysvětlení 69 pojmů.

Vyberte počáteční písmeno:

ABCDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

A

ADRENALIN
(katecholamin) podporuje glykogenolyzu (zvyšování hladiny cukru) a současně podporuje příjem glukózy buňkami. Vyplavuje se do těla při stresu.
ACETONURIE
Přítomnost acetonu v moči. Při nedostatku inzulínu, kdy tělo nemůže spalovat cukry, začne ve zvýšené míře odbourávat tuky. Při jejich rozkladu vzniká m.j. aceton, který se navíc nedostatečně štěpí. Acetonurie může vznikat i v důsledku nadměrného hladovění. Diabetik nesmí dlouho hladovět mimo jiné i z tohoto důvodu.
ARTEROSKLERÓZA
Zvětšování buněk (endotel) tvořících vnitřní stěnu cév a tepen v důsledku zvýšené glykémie, která způsobuje jednak zvýšené vylučování cholesterolu z jater, jednak jeho nepřijímání buňkami organismu a jednak naopak jeho zvýšeným přijímáním stěnovými buňkami cév a tepen. Tento proces probíhá i u nediabetiků, ale u diabetiků tento proces probíhá rychleji. Jde obtížně ovlivnit, protože organismus si přes 80% cholesterolu vyrábí sám i přes cholesterolovou dietu.
ANALOG INZULÍNU
Nové typy inzulínu, jejichž molekula byla záměrně geneticky pozměněna, aby se docílilo žádoucích vlastností inzulínu ( většinou se jedná o zkrácení nebo naopak prodloužení jeho účinku)
APLIKACE INZULÍNU
Inzulín se podává injekcemi do podkoží v místech s větším množstvím tuku. Nejvhodnějšími oblastmi jsou břicho, horní zevní polovina paží, přední strana stehen a horní třetina hýždí. Neopakujeme v krátké době vpich do stejného místa, doporučuje se rozdělit oblast do jakési sítě a každý další vpich inzulínu posunout o několik centimetrů směrem dolů a po dosažení dolní hranice břicha začít opět nahoře opět o několik centimetrů vedle. Inzulín nevstřikujeme do míst zanícených či jinak bolestivých.Navigace: