Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Obsahuje vysvětlení 69 pojmů.

Vyberte počáteční písmeno:

ABCDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

C

CUKROVKA
(též úplavice cukrová neboli Diabetes mellitus) je charakterizována zvýšenou hladinou cukru v krvi a ztrátou schopnosti automaticky regulovat hladinu cukru v krvi.
CÉVNÍ MOZKOVÁ PŘÍHODA
Mozková mrtvice (iktus, cévní mozková příhoda) je další komplikací aterosklerózy. Postižení je lokalizováno do cévního řečiště mozku. Postihuje zejména starší pacienty. Stejně jako v případě infarktu myokardu (srdečního svalu) i zde dochází k uzávěru tepny a následné nedokrevnosti mozku. Podle oblasti, která je zasažena uzávěrem, vznikají příslušné neurologické příznaky (porucha hybnosti končetin, potucha řeči, ztráta citlivosti v některých částech těla). Jde o život ohrožující stav vyžadující okamžitou léčbu.
CHOLESTEROL
Je přírodní látka řazená mezi tuky patřící do podskupiny steroidů. Společnou vlastností je jeho nerozpustnost ve vodě a v krvi. Cholesterol je součástí všech živočišných buněk, především v nervové tkáni. Část cholesterolu vzniká synteticky v organismu (1 mg denně), menší část se získává potravou (0,3 mg denně). Cholesterol se vyskytuje jen v živočišných tucích (mléko a jeho produkty, vejce, máslo, sádlo, mozek, maso).Navigace: