Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Obsahuje vysvětlení 69 pojmů.

Vyberte počáteční písmeno:

ABCDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

H

HYPERGLYKÉMIE
Nadměrné množství cukru v krvi, které již vyvolává okamžité nežádoucí projevy ohrožující diabetika. V literatuře se udává nad 22 mmol/l.
HYPOGLYKÉMIE
Kritické množství cukru v krvi, které již vyvolává okamžité nežádoucí projevy ohrožující život diabetika. V literatuře se udává pod 3,3 mmol/l.
HORMON
Speciální chemická látka produkovaná žlázami s vnitřní sekrecí a řadou jiných tkání. Přenáší určitou informaci (příkaz či zákaz) z místa svého vzniku do cílových tkání, které podle ní upravují svou činnost. Hormonem je např. inzulín.
HYPERTENZE
Vysoký krevní tlak, s opakovaně naměřenými hodnotami nad 140/90 mmHg.
HUBNUTÍ
Z lékařského hlediska je cílem léčby obezity 5-10% snížení hmotnosti, které má výrazný pozitivní efekt na zdravotní stav pacienta. Dlouhodobé snížení tělesné hmotnosti minimálně o 5% snižuje riziko rozvoje srdečně-cévních onemocnění, bolestivost kloubních onemocnění, riziko předčasného úmrtí, nádorových onemocnění či riziko vzniku vysokého tlaku. Zkušenosti odborníků prokázaly, že snížení hmotnosti má být pozvolné a postupné - v průměru 0,5 -1 kg za týden. Snížení hmotnosti o 1kg prodlužuje život o 3 měsíce. Razantní odtučňování u diabetika může zapříčinit ketózu (nedostatečné rozložení tuků, při kterém vznikají nežádoucí odpadové látky). Možné je snížit denní příjem tuků z 90 g na 50 g, ne více. Ke snížení váhy přispívá i omezení soli, která mj. zadržuje v těle vodu a může vyvolávat v těle latentní edémy. Při snížení obezity během diabetu je diagnóza příznivější, protože je slinivka méně namáhaná a buňky organismu jsou po snížení váhy i ke stávajícímu inzulínu vstřícnější. Kromě toho má snížení hmotnosti příznivý vliv na snížení krevního tlaku, který je pro diabetika zvláště nebezpečný z důvodu rychleji probíhající aterosklerózy.Navigace: