Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Vědci přišli na to, jak podpořit růst beta buněk

Nová léčba
Publikováno: 2011-09-09 Přečteno: 455 Autor: Redaktor Vytisknout

Časopis Cell Metabolism právě publikoval výsledky švýcarského výzkumu, který je možná už nadosah objevení svatého grálu diabetologie: nalezení molekul, které podporují růst beta buněk ve slinivce břišní (beta buňky vyrábějí inzulin), a vytvoření léku, který by cílil na tyto molekuly. Výzkum je financován JDRF (Juvenile Diabetes Research Foundation International) a vědcům vedeným Markusem Stoffelem se podařilo nejen objevit protein (bílkovinu) regulující růst beta buněk, ale i chemickou látku, která tento protein stimuluje.

Prof. Markus Stoffel (ze Swiss Federal Institute of Technology v Curychu) navazuje na výzkum starý pět let, kdy Stoffel a jeho tým poprvé popsali protein zvaný Tmem27, lokalizovaný na povrchu membrán beta buněk slinivky. Tehdy zjistili, že zvýšené množství Tmem27 v beta buňkách bylo spojeno s namnožením ostrůvků slinivky, ve kerých se beta buňky nacházejí. Současně zjistili, že když se Tmem27 rozštěpí, zcela se inaktivuje.

Vědci tedy vyslovili hypotézu, že kdyby zabránili štěpení Tmem27 a zvýšili jeho množství, mohlo by dojít k růstu většího množství beta buněk. Začali tedy hledat látku, která štěpí Tmem27. Nakonec objevili „viníka": Bace2, proteinový enzym, který stejně jako Tmem27 nasedá na vnější membránu beta buněk. Teorii potvrdili zjištěním, že myši s nedostatkem Bace2 měli větší ostrůvky a v nich bylo větší množství beta buněk (docházelo tedy k větší tzv. proliferaci nebo regeneraci beta buněk). Tyto myši byly také schopny efektivněji odebírat glukózu (cukr) z krve než kontrolní myši s Bace2.

Další úkol Stoffelova týmu byl zřejmý: zmařit (tedy inhibovat) snahu Bace2 ovlivňovat růst beta buněk. V tomto kroku se spojili s vědci z firmy Hoffmann-LaRoche, kteří vyvinuli látku inhibující Bace2. Když byla tato účinná látka podána myším, ukázalo se, že inhibuje Bace2 a současně stimuluje růst nových beta buněk.

Předběhneme-li dobu, mohla by se nová specifická léková skupina pro terapii diabetu jmenovat inhibitory Bace2 (neplést s enzymem Bace1, který zase souvisí s jinými onemocněními). Stoffelovy objevy by mohly pomoci rovněž k rozvoji testovacích metod umožňujících měřit koncentrace fragmentů Tmem27 v krvi jako biomarkerů (ukazatelů) určujících množství beta buněk.

Zdroj: sciencedaily.com

 

 



Generálním partnerem
tohoto webu je společnost MSD


Navigace:
www.msdi.cz
REKLAMA
REKLAMA