Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Průlom v léčbě diabetiků: umělá slinivka funguje

Nová léčba
Publikováno: 2013-01-09 Přečteno: 4438 Vytisknout

„Za nejzajímavější posun v oboru prezentovaný v roce 2012 považuji demonstraci uzavřeného okruhu pumpa-senzor během tábora pro dětské diabetiky v Izraeli. Do pokusu, který probíhal v nočních hodinách tam bylo zavzato 18 dětí. Pokus ukázal reálnou možnost samostatné úpravy dávkování inzulinu počítačovým algoritmem\", říká MUDr. Jan Brož z Diabetologického centra FN Královské Vinohrady.

Úspěšný inovativní test se uskutečnil v říjnu 2011 současně v Izraeli, Slovinsku a Německu. V třídenních tzv. diabetických kempech byli diabetičtí pacienti ve věku 12 - 15 let léčeni pomocí MD-Logic Systému (MD-Logic Artificial Pancreas) - viz úvodní obrázek.

Experiment je částí odborné studie vedené specialisty z Jesse Z and Sara Lea Shafer Institute for Endocrinology and Diabetes National Center of Childhood Diabetes v čele s prof. Moshem Phillipem (centrum je součástí Schneider Children's Medical Center v Izraeli). Společný projekt se jmenuje příznačně DREAM, tedy "sen" (Diabetes WiREless Artificial Pancreas ConsortiuM) a jak už bylo řečeno, spolu s Izraelci na něm participuje Slovinsko a Německo.

MD-Logic je automatický systém výdeje inzulinu, který umožní milionům diabetiků vést normální život v jejich vlastních přirozených podmínkách a opustit hranice dané dosavadní konvenční léčbou diabetu. Systém navíc sníží strach pacientů z hypoglykémie a omezí riziko výskytu této obávané komplikace.

Systém je vlastně „umělá slinivka (pankreas)", který se skládá z podkožního senzoru glykémie a inzulinové pumpy. Obě zařízení tvoří uzavřený systém spojený s počítačem, který vyhodnocuje data od pacienta a dávkuje potřebné množství inzulinu do organismu. MD-Logic může být obzvláště prospěšný v noci, neboť pacient není během spánku schopen kontrolovat svou glykémii, která díky tomu může procházet i extrémními výkyvy.

V létě 2012 na experiment z dětských kempů navázal další významný krok: poprvé na světě byli dva pacienti s diabetem úspěšně léčeni „umělou slinivkou" MD-Logic přes noc v domácím prostředí. Tento úspěch je důležitý pro další rozvoj komerčních uzavřených systémů pro domácí použití.

Zdroj: Schneider Children's Medical Center of Israel

 
Navigace: