Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


V Evropě včetně ČR bylo schváleno inovativní antidiabetikum

Nová léčba
Publikováno: 2013-01-09 Přečteno: 3136 Vytisknout

Na trh na konci roku 2012 vstoupila nová pilulka pro léčbu diabetu 2. typu, která obsahuje účinnou látku dapagliflozin. Objevem dapagliflozinu vyvrcholila vědecká cesta dlouhá 177 let. Na jejím počátku byla látka získaná z kůry jabloně. Klinický výzkum této látky probíhal devět let a bylo o něm zveřejněno na 150 vědeckých publikací. Účinnost a bezpečnost dapagliflozinu hodnotil rozsáhlý klinický program složený z celkem 11 klinických studií, jichž se účastnilo téměř 6000 pacientů s diabetem 2. typu. Nový lék vytvořily společně dvě farmaceutické společnosti, Astra Zeneca a Bristol Meyers Squibb.

Jak nový lék funguje? Princip jeho působení je trochu neobvyklý. Dapagliflozin patří k takzvaným inhibitorům SGLT 2 a je prvním zástupcem této nové lékové skupiny. Velmi zjednodušeně lze říci, že po podání dapagliflozinu je sníženo vstřebávání cukru (glukózy) v ledvinách zpět do organismu až o 40 % a naopak dochází k tomu, že glukóza je vyloučena močí - denně to může být až 70 g glukózy. Lék snižuje nejen glykovaný hemoglobin o téměř jedno procento, ale snižuje i hmotnost a krevní tlak. Současně má málo nežádoucích účinků a riziko, že vyvolá hypoglykémii, je nízké.
Lék je volbou pro dospělé pacienty s diabetem 2. typu, kteří z nějakého důvodu nemohou užívat metformin, nebo může lékař dapagliflozin přidat do kombinace s jiným antidiabetikem nebo inzulinem, pokud ty samotné nejsou dostatečně účinné ve snižování glykémie. Dapagliflozin se podává 1x denně formou tablety.
Navigace: