Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Mám opravdu cukrovku?

Diagnostika
Publikováno: 2010-03-01 Přečteno: 21170 Vytisknout

Při podezření na cukrovku je třeba potvrdit diagnózu onemocnění standardním postupem. O diagnóze cukrovky svědčí:

1) přítomnost klinických příznaků (viz článek Nejčastější příznaky cukrovky) a náhodná glykémie (hladinou krevního cukru) vyšší než 11,0 mmol/l nebo následná hodnota glykémie ze žilního odběru nalačno vyšší než 7,0 mmol/l (stačí jedno stanovení)

2) chybění klinických projevů a nález glykémie v žilní krvi nalačno vyšší než 7,0 mmol/l po osmihodinovém lačnění – provádí se ranní odběr nalačno (třeba ověřit aspoň dvakrát)

3) nález hladiny krevního cukru za 2 hodiny při provedeném orálně glukózo - tolerančním testu (oGTT) nad 11,0 mmol/l. Test oGTT je test po vypití roztoku se 75 g glukózy.

Může se Vám stát, že nezapadnete do bodu 1 – 3, ale budete mít lehce zvýšenou hodnotu glykémie, ne tedy v normě. Vaše diagnóza se nazývá složitě hraniční porucha glukózové homeostázy. Pro Vaši představu, je to takové „meziposchodí“ mezi zdravými a diabetiky. Vaše diagnóza je dána tím, že buď máte glykémii nalačno nad 7,0 mmol/l nebo po provedeném orálně glukózo- tolerančním testu (lidově „sladké pití“) za 1 nebo 2 hodiny je Vaše hladina glykémie mezi 7,8 – 11,0 mmol/l. Tato porucha může být kdykoliv přediagnostikována na diabetes na základě klinických a laboratorních parametrů. Tuto poruchu je třeba sledovat, protože často přechází v onemocnění cukrovkou.

„Diagnózu nelze udělat na základě jiných vyšetření než těch výše uvedených a je nutné mít potvrzené hodnoty standardizovanou laboratoří, ne například na základě změření glukometrem. Mimo okolnosti uvedené v bodě 1 je nutno mít k dispozici alespoň dvě měření, která Vám byla provedena ve dvou různých dnech“ zdůrazňuje diabetoložka MUDr. Psottová.

Jak se diagnostikuje diabetes u těhotných?

V České republice je orálně glukózo-toleranční test (oGTT) v současné době povinný v období mezi 24. – 28. týdnem těhotenství u všech pacientek. Pokud Vás neposlal Váš gynekolog, požádejte o toto vyšetření, protože zvýšená hladina krevního cukru by mohla způsobit nezvratné změny plodu (miminka). Hodnoty glykémií by v provedeném oGTT neměly v těhotenství překročit hodnotu 7,0 mmol/l (přísnější americká doporučení) po 1 nebo dvou hodinách oGTT, eventuelně hodnotu 7,5 mmol/l (dle evropských doporučení). Pokud Vám byl gestační diabetes diagnostikován, základem, podle kterého byste se měla vždy orientovat, jsou hodnoty glykémie (krevního cukru) nalačno a po jídle (nejlépe za 1 hod.). Hodnoty glykémie by neměly v těhotenství překročit hodnotu 7,0 - 7,5 mmol/l. Z těchto důvodů je vhodné pravidelně provádět selfmonitoring (měření) hladin krevního cukru pomocí glukometru – podrobně viz článek Kontrola diabetu pomocí selfmonitoringu. Bezproblémové těhotenství a zdravé miminko je určitě jedna z nejkrásnějších událostí v životě. Nezapomeňte však také navštívit diabetologickou poradnu po skončení kojení, protože pokud se u Vás projeví gestační cukrovka, je u Vás riziko diabetu a je doporučováno „hlídat“ chorobu, která jen „spí“.
Navigace: