Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Váš stav není tajenka… ptejte se svého diabetologa!

Otázky a odpovědi
Publikováno: 2015-11-13 Přečteno: 5409 Vytisknout

Nudíte se obvykle v čekárně svého lékaře? Nebo na svého diabetologa máte otázky, na které byste se rádi zeptali, ale nevíte jak, nebo se to během kontroly prostě všechno nestihne? Máme pro vás tip, kterým zabijete obě mouchy jednou ranou.

 

Od listopadu můžete v čekárně svého diabetologa narazit na zábavné křížovky, které vám pomohou ukrátit si čekání na pravidelnou kontrolu, a současně se v tajenkách dozvíte, co je důležité pro to, aby byla vaše cukrovka dobře léčená. 

“Lékaři se nám svěřují, že by pro své pacienty uvítali hravou kampaň, která by je bavila a současně je poučila o tom, co je nejdůležitější pro úspěšné zvládání cukrovky. Protože na zdraví záleží: cílem je, aby se diabetici vyhnuli zbytečným komplikacím a žili dobře a dlouho. Rozhodli jsme se proto pomoci a pátrali jsme po tom, co zajímá většinu běžných lidí, když se chtějí odreagovat a odpočinout si. Zjistili jsme, že je to sledování televize a luštění křížovek, osmisměrek nebo sudoku. Dává to smysl: každý z nás přece má ve svém okolí maminku, babičku nebo dědu, kteří rádi luští a tráví tímto způsobem aktivní odpočinek,“ vysvětluje mgr. Bohdana Kubešová ze společnosti Sanofi, která nápad s “diabetickými křížovkami” uskutečnila.

Kampaň se jmenuje “Váš stav není tajenka… ptejte se!” a v prvním kroku se zaměřuje na poučení o hlavním ukazateli kompenzace cukrovky, glykovaném hemoglobinu (zvaném také “dlouhý cukr”).

“Informace jsme ukryli v tajenkách křížovek, které si můžou pacienti vyluštit v čekárně. Zkrátí si často nudné čekání na vyšetření a zároveň se dozvědí to, co je pro jejich zdraví podstatné” popisuje mgr. Kubešová. Letáček s křížovkou je navržen tak, že můžete klidně vkročit do ordinace s otázkou “Pane doktore, jaký je můj glykovaný hemoglobin?” Lékař má možnost napsat vám hodnotu do připraveného políčka na letáčku, spolu s informací, o jaké cílové hodnoty byste měli ve spolupráci s lékařem usilovat, abyste se vyhnuli komplikacím cukrovky.

Kampaň “Váš stav není tajenka… ptejte se!”, která bude postupně seznamovat diabetiky s klíčovými informacemi o správné léčbě diabetu, probíhá pod záštitou Diabetické asociace České republiky (DAČR). “Myšlenka křížovek a osmisměrek je úžasně jednoduchá, snadno proveditelná a zdá se, že bude velice dobře fungovat. Proto jsme ji s radostí podpořili, “ říká k tomu prezident DAČR prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA. a dodává další důležitou věc: “Prostředí nemocnice a čekárny budí u většiny lidí, kteří tam přicházejí s nějakou nemocí nebo potíží, duševní napětí a obavy - z vyšetření, bolesti, nepříznivých informací. Křížovky jsou oproti tomu něco důvěrně známého, uklidňujícího. Oblíbeným luštěním se mohou nemocní uklidnit nebo rozptýlit, jejich stres se zmírní. A to je přece důležité.”

Obr: Letáčky s tužkami
Navigace: