Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Příběh pana Vladimíra, pacienta s diabetem a dalšími přidruženými nemocemi

Příběhy
Publikováno: 2019-01-31 Přečteno: 1255 Vytisknout

Pan Vladimír, profesí voják z povolání, byl velmi aktivním člověkem, který miloval pohyb, túry po horách, práci na zahrádce. Jeho zdravotní potíže přicházely postupně. Začaly zjištěním vysokého cholesterolu v krvi, posléze prodělal akutní infarkt myokardu, měl nadváhu.

Určité signály, že vše není v pořádku, vnímal, trpěl žízní, rychle zhubnul o deset kilogramů. Diabetes mellitus mu byl diagnostikován v rámci preventivní prohlídky v roce 2000. Vzhledem k tomu, že u pana Vladimíra nedocházelo k produkci inzulinu, byla mu okamžitě nasazena inzulinoterapie. Poté se jeho stav zlepšil, nicméně kompenzace nebyla dostačující a glykemie byla stále vysoká. Pan Vladimír sebekriticky přiznává, že svou životosprávou (sedavé zaměstnání, málo pohybu a nedodržování intervalů v jídle) se na špatném průběhu léčby sám podepsal.

Kromě diabetu pana Vladimíra trápí řada dalších přidružených onemocnění: obezita, problémy s cholesterolem, oběhové problémy dolních končetin, neuropatie. Bohužel trpí i 4. stadiem chronického onemocnění ledvin, plicním edémem a srdečním selháním.

V loňském roce byla panu Vladímíroví změněna inzulinová léčba na aktuální Fiasp (inzulin podávaný v čase jídla s rychle působícím účinkem na snížení hladiny cukru v krvi). Po této změně došlo k rapidnímu zlepšení kompenzace diabetu. Přesto cukrovka se všemi přidruženými komplikacemi aktivního pana Vladimíra značně omezuje. Fyzické aktivity, jako práce na zahrádce, rytí záhonů, dobrovolnická práce, nemluvě o oblíbené turistice, jsou pro něj příliš namáhavé. Bohužel je problémem i cestování letadlem, což ho mrzí o to více, že část jeho rodiny žije v zahraničí.

Komentář prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc., diabetologa:

Pana Vladimíra znám drahně let jako předsedu Svazu diabetiků. Z titulu předsedy Diabetické asociace ČR (DAČR) ho znám i jako velmi aktivního člena prezidia DAČR. Nikdy jsme se podrobně nebavìli o jeho závažné nemoci, a tak jenom ze střípků informací si mohu poskládat obraz pokročilé nemoci a jejich komplikací, které přicházejí po řadu let.  Protože sleduji osudy pacientů jako ošetřující lékař již od roku 1990, mohu velice dobře posoudit, jak kvalitní život s pomocí výdobytků současné medicíny mohou nemocní prožívat dnes. Mí pacienti, kteří měli komplikace před třiceti lety, byli doslova nemohoucí a délka jejich života se počítala na týdny nebo měsíce. Je to velké vítězství medicíny. Poškození funkce ledvin u pacientů s diabetem od určitého bodu spěje k jejich selhání. Tento trend jsme do nedávné doby dovedli zpomalit, ale ne zastavit. Nicméně i v této oblasti se vše změnilo. Výsledky v poslední době jasně prokázaly, že již delší dobu užívaná skupina antidiabetik, která se nazývá glifloziny (inhibitory SGLT2), dovede nejen účinně snížit glykemii, snížit tělesnou hmotnost i krevní tlak, ale také zastavit úbytek funkce ledvin. Po třiceti letech tedy přišel nový lék, který může snížit počet nemocných na dialýze o desítky procent. 

 
Navigace: