Přeskočit na: Navigaci, Obsah, Vyhledávání


Tipy, jak nezapomínat léky

Léčba
Publikováno: 2019-10-09 Přečteno: 808 Vytisknout

Pravidelné užívání léků je zásadní pro to, aby byl váš diabetes dobře léčen. Udržování hladiny cukru v normálních hodnotách po co nejdelší část dne chrání vaše tělo před vznikem pozdějších komplikací na srdci, cévách, ledvinách, nervech a očích.

Ruku na srdce: užívat léky každý den přesně podle doporučení lékaře není vždy jednoduché, člověk někdy zkrátka zapomene, někdy není vůbec čas a někdy se cítíte tak dobře, že se vám léky zkrátka brát nechce a chcete si aspoň na chvíli vychutnat pocit, že léky nepotřebujete. Někdo zase svádí boj s plnou hrstí tabletek na různé neduhy, které se během života nashromáždily, takže se v tom někdy nevyzná a lék na cukr nevezme. Mezi pacienty jsou i tací, kteří lékům nebo svému lékaři zkrátka nevěří. Přesto je pravidelné užívání léků spolu s dodržováním správné životosprávy to nejlepší, co můžete pro sebe udělat, pokud již nějaké onemocnění máte.

Studie a průzkumy ukazují, že bohužel až 50 % pacientů neužívá své léky správně, zapomíná nebo úmyslně vynechává dávky. Na ukázněnost v braní léků má vliv délka a povaha choroby – máme tendenci nebrat léky u chronických nemocí a nemocí, která nás nebolí – tedy například cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol v krvi a podobně. Vliv má ale i případný výskyt nežádoucích účinků léčby (např. ospalost, nevolnost) nebo jen samotné obavy, že by se nežádoucí účinky mohly dostavit. Nemálo pacientů odrazuje vyšší počet užívaných léků nebo způsob a frekvence podávání (pilulka versus injekce, jednou denně versus víckrát denně). Možná třetina pacientů v průzkumech také přiznává, že nezná názvy všech svých léků a neví, k čemu slouží a jak pracují. 

Znát názvy svých léků, předepsané dávkování a způsob užívání je přitom velice důležité - proto, abyste neužívali nižší než předepsané, a tedy málo účinné dávky, nebo naopak vyšší, které by vám mohly způsobit nežádoucí účinky. 

Mít přehled o lécích se vyplatí i v případě, že navštěvujete více lékařů současně, například praktika, internistu, diabetologa, odborníka na ledviny - můžete tak lékaři pomoct předejít tomu, aby vám předepsal lék, který už vám předepsal někdo jiný. 

Znalost principu účinku léku vám zase pomůže pochopit, jak lék v těle pracuje a budete tak léčbě více důvěřovat. 

Dodržování způsobu užití léku je zase klíčové pro to, aby lék správně fungoval – pokud máte lék užít po jídle, neberte jej nalačno a dodržujte také co nejvíce předepsané denní doby užití. 

Zásady pro správné užívání léků: 

 • Ptejte se, ptejte se, ptejte se - lékaře, sestry, lékárníka. Správně informovaní pacienti mohou ze své léčby získat maximum.
 • Pokud něčemu nerozumíte, nebo máte sklony zapomínat, vezměte s sebou na kontrolu někoho z rodiny, kdo s vámi žije v domácnosti a kdo bude moct poradit, připomenout, pomoci. 
 • Pamatujte si nebo si přehledně napište, které léky užíváte (název) a na co (cukrovka, tlak, cholesterol), jak v jaké dávce a kdy (např. 1 tableta 3 mg ráno po snídani).
 • Seznam léků, které berete a v jaké dávce, s sebou raději stále noste. 
 • Pokud máte o vaší léčbě jakékoli pochybnosti nebo se vyskytnou příznaky, které se vám nezdají, mluvte o tom při nejbližší kontrole se svým lékařem.
 • Máte-li na lékaře více otázek, napište si je, ať je při kontrole nezapomenete položit.
 • Pokud se vám změnily denní návyky a užívání léků vám to komplikuje, domluvte se s lékařem, jak léčbu upravit nebo změnit, aby vás co nejméně omezovala. V naprosté většině případů to lze.
 • Vytvořte si denní rutinu - lék každý den ve stejnou dobu, abyste si na to zvykli. Spojte užívání léků s denní aktivitou - např. lék užívaný ráno nalačno si můžete položit k zubnímu kartáčku apod., mějte poblíž také sklenici vody.
 • Seznam léků si můžete nalepit na lednici, abyste ji měli na očích.
 • Používejte denní či týdenní krabičky, kam si léky můžete předem připravit na každý den či části dne, seženete je v lékárně.
 • Nastavte si upomínky do mobilního telefonu (zvukový signál v určitý čas vám užití léku připomene)

 

 

 

 




Navigace: